INDIANAPOLIS — The NCAA Division I Men’s and Women’s Track and Field and Cross Country Committee announced today the team and individual qualifiers for the 2017 NCAA Division I Men’s and Women’s Cross Country Championships.

In order to be eligible to participate in the championships, teams and individuals qualified at their respective NCAA regional competitions.

Thirty-one teams were selected to participate in each championship.  The top two, seven-person teams automatically qualified from each of the nine regions, for a total of 18 teams. Thirteen additional teams were selected at-large.

Thirty-eight individuals were selected to participate in each championship through an automatic qualifier and at-large selection process.  All individual qualifiers finished in the top 25 in their regions.

Update: With careful consideration to the well-being and safety of student-athletes, coaches and fans due to the impending weather, the NCAA Division I Men’s and Women’s Cross Country Committee has decided to start each of the championship races one hour and 45 minutes earlier tomorrow morning. The 2017 NCAA Division I competitions, being held at E.P. Tom Sawyer Park in Louisville, Ky., will begin with the women’s race at 9 a.m. Eastern time, followed by the men’s race at 10 a.m. Eastern time. The awards presentations for both championships will be held on site shortly after the completion of the men’s race.

NCAA cross country fans can watch the live stream of the NCAA Division I Cross Country Championships as FloTrack Pro subscribers for a monthly price of $19.99 or an annual price of $150. The subscription will include access to all FloTrack live broadcasts, video on-demand from all events, documentaries, technique videos and more. Coverage of the championships will be available starting at 10:30 a.m. Eastern Time until the conclusion of the awards ceremony, Saturday, November 18, and can be accessed at www.FloTrack.com.

MORE: FloSports to Stream 2017 NCAA Cross Country Championships

The following teams and individuals were selected to the championship:

Men's Automatic Qualifying Teams
Arkansas
BYU
Furman
Iona
Iowa State
Michigan
Michigan State
Middle Tennessee
Mississippi
Navy
Northern Arizona
Oklahoma State
Portland
Princeton
Syracuse
Texas
Virginia Tech
Washington
Men's At-Large Teams
Air Force
Alabama
Boise State
Colorado
Colorado State
NC State
Oregon
Southern Utah
Stanford
UCLA
Utah State
Virginia
Washington State
Women's Automatic Qualifying Teams
Arkansas
Colorado
Dartmouth
Furman
Georgia
Iowa State
Michigan
Michigan State
Mississippi
NC State
New Mexico
Oklahoma State
Penn State
Providence
San Francisco
Stanford
Texas
Villanova
Women's At-Large Teams
Boise State
BYU
California
Columbia
Eastern Kentucky
Eastern Michigan
Indiana
Minnesota
Oregon
Syracuse
Utah State
Washington
Wisconsin

Men's Individual Qualifiers:

Great Lakes
Student-Athlete School
Hlynur Andresson Eastern Michigan
Ben Veatch Indiana
Oliver Hoare Wisconsin
Joe Hardy Wisconsin
South
Student-Athlete School
Michael Hall Florida State
Nahom Solomon Georgia Tech
Arse'ne Guillorel Samford
Edwin Kurgat UT-Martin
Mid-Atlantic
Student-Athlete School
Jonathan Green Georgetown
Patrick Reilly Lehigh
Colin Abert Penn State
Timothy McGowan Penn State
Andrew Marston Villanova
Casey Comber Villanova
South Central
Student-Athlete School
Brian Barraza Houston
Jon Bishop Texas A&M
Christian Farris Texas A&M
Emmanuel Rotich Tulane
Midwest
Student-Athlete School
Jake Hoffert Bradley
Taylor Floyd Mews Bradley
Jonathan David Illinois
Kyle Mattes Illinois State
Bryce Miller UMKC
Henry Pearce Tulsa
Southeast
Student-Athlete School  
Amon Kemboi Campbell  
Lawrence Kipkoech Campbell  
Nadeel Wildschutt Coastal Carolina  
Azaria Kirwa Liberty  
Mountain
Student-Athlete School
Josh Kerr New Mexico
Tyson Lambert Utah Valley
West
Student-Athlete School  
Trent Brendel California  
Garrett Corcoran California  
Swarnjit Boyal Cal Poly  
Thomas Madden UC Davis  
Northeast
Student-Athlete School
John Valeri Army West Point
Paul Luevano Boston University
Dominic DeLuca Cornell
Paul Hogan UMass Lowell

Women's Individual Qualifiers

Great Lakes
Student-Athlete School  
Christine Frederick Ohio State  
Emma Benner Purdue  
Hanne Christensen Western Michigan  
Madeline Britton Xavier  
South
Student Athlete School
Brenda Kigen Auburn
Eden Meyer North Florida
Karisa Nelson Samford
Anna Long Samford
Purity Sanga Tennessee Tech
Mid-Atlantic
Student-Athlete School
Christine Bendzinski Bucknell
Martha MacDonald Georgetown
Alexandra Lucki Maryland
Gabriele Forrest Princeton
South Central
Student-Athlete School
Michaela Hackett  Abilene Christian
Alexandria Hackkett Abilene Christian 
Anna West Baylor
Lindsey Bradley Baylor
Hannah Miller  SMU
Midwest
Student-Athlete School  
Emily Martin Creighton  
Sharon Lokedi Kansas  
Karissa Schweizer Missouri  
Aubrey Roberts Northwestern  
Southeast
Student-Athlete School
Caroline Sang Charlotte
Katy Kunc Kentucky
Dorcas Wasike Louisville
Frances Schmiede Virginia
Mountain
Student-Athlete School
Jaci Smith Air Force
Paige Gilchrist Northern Arizona
Grayson Murphy Utah
Winny Koech UTEP
West
Student-Athlete School
Claire Green Arizona
Danielle Shanahan Loyola Marymount
Taryn Rawlings Portland
Vallery Korir Washington State
Northeast
Student-Athlete School
Egle Morenaite Iona
Elinor Purrier New Hampshire
Heather MacLean Massachusetts
Andrea Masterson Yale